Duyurular tüm duyurular

Scarlet S Kliniğimizde
Scarlet S ameliyatsız cilt gençleştirme teknolojilerinde özel tasarlanmış mikro iğneler ile cilt..
Fraksiyonel Erbium: Yag Lazer..
Fraksiyonel Erbium - Yag Lazer artık kliniğimizde.
Türk Dermatoloji Derneği Kamuoyu..
Son zamanlarda, ülkemizde estetik ve güzellik amaçlı tedaviler konusunda yapılan yanlış uygulamalar..
Lazer ile dövme silme artık..
Sizlere daha iyi hizmek vermek için çok çalışıyoruz, lazer ile dövme silme kliniğimizde

Kış Aylarında Cildimizi Nasıl Koruyacağız?

Aşırı soğuklar günlük hayatı olumsuz etkileyip soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkları arttırırken aynı zamanda cildimize de ciddi zararlar verir. Soğuk hava, daha düşük nem oranına sahiptir ve dolayısıyla daha kurudur. Bu da aynı şekilde cildimizde kuruluk oluşturmaktadır. Ciltte kuruma, canlılığının azalmasına ve erken yaşlanmaya neden olmaktadır.  Eğer gerekli bakımı yapmazsak bu kuruluk artarak ciltte pullanma, tahriş, çatlama, kaşıntı ve hatta ekzemaya neden olabilmektedir. Kış mevsiminde dışarıda soğuk ve rüzgarlı hava, içeride kalorifer, soba, klima gibi ortamın nemini azaltan çevresel faktörler cilt kuruluğunu artırarak bu belirtilerin şiddetlenmesine yol açabilmektedir.
 
Kış aylarında cildinizin kurumasını önlemek için nelere dikkat etmeliyiz?
 
Kışın mutlaka cilt muayenesi yapılmalı ve uygun cilt bakımı planlanmalıdır.
 
Alınacak bazı önlemler ile kış mevsiminin cilt üzerindeki olumsuz etkilerden korunmak mümkündür. Bunun için güçlü nemlendiriciler kullanılmalıdır. Nemlendiriciler, cildimizin hiçbir sorunu olmasa bile derinin var olan dengesini korumak ve dış etkilerin neden olacağı hasarı önlemek için kullanılması gereken deri bakım ürünleridir. Derinin suyu emmesini arttırarak bariyer özelliğinin ve bütünlüğünün korunmasını, devamlılığını ve yumuşaklığını, pürüzsüz görünmesini sağlar. Nemlendiriciler derideki doğal yağ ve nemi derimize hapseder. Cilt tipine uygun nemlendirici ürünlerin günde iki kez yüze uygulanması gereklidir.
 
Kış aylarında çok sık ve çok sıcak su ile banyo yapma alışkanlığından vazgeçilmelidir. Uzun süren duş, derimizdeki koruyucu doğal yağ tabakasına zarar verebilir. Sıcak yerine ılık suyla yıkanmamız ve 10 dakikayı aşmayan duş süresi cildimize daha az zarar verecektir. Yine duşta lif, kese yapmak tahrişi artırabilen uygulamalardır. Banyo yaparken kullanılan temizlik ve vücut bakımı ürünlerinin doğru seçimine de özen gösterilmelidir. Cilt kuruluğuna sebep olmayacak, vücudun nem dengesini koruyacak ph’sı cilde uygun (ph 5,5) sabun kullanılmalıdır. Vücuttaki deri kuruluğunu engellemek için de her banyo sonrasında tüm vücuda nemlendirici uygulamak gereklidir. Banyo sonrası cilt tamamen kurutulmadan, hafif nemliyken nemlendirici kremler kullanılmalıdır. Bu şekildeki uygulama nemi daha iyi derimize hapseder.
 
Merkezi ısıtma, klima, şömine ve elektrikli ısıtıcılar ev içerisindeki havayı, ve dolayısıyla cildimizi kurutmaktadır.  Kalorifer peteklerine su kabı konulması ya da buhar aleti kullanımı gibi önlemler, ortamın nemini artırarak cilt kuruluğun azalmasını sağlayacaktır.
 
Dış etkenlere sürekli maruz kalan gün içerisinde defalarca yıkamak zorunda kaldığımız ellerimize de bakım yapılmalı, her yıkamadan sonra mutlaka nemlendirici uygulanmalıdır. Yine kış aylarında sıklıkla gördüğümüz bir diğer konu da dudak çatlamalarıdır. Bunu önlemek için dudak bakımı da ihmal edilmemeli, nemlendiricili dudak koruyucularıyla gün içerisinde sık sık dudaklar nemlendirilmelidir. 
 
Kış aylarında beslenme alışkanlıkları da derinin canlılığını etkilemektedir. Kışın gelmesiyle vücudun su ihtiyacı azalmış gibi hissedebilir. Ancak yine de günlük su tüketimi miktarı azaltılmamalıdır. Bununla birlikte probiyotikli yoğurtlar, mısır, omega 3 ten zengin besinler cildin daha sağlıklı olmasını sağlar.
 
Yünlü giysiler cildimizde tahrişe neden olabilmektedir. Bu nedenle özellikle pamuklu giysileri tercih etmelidir.
 
Güneşten korunma kışın da gereklidir. Kar örtüsü %50 - 95 oranında UVB yansımalarına yol açabilmektedir. Yüksek rakımda, güneş ışınlarını bloke eden atmosfer daha ince olduğu için, kış sporları yapanlarda güneş hasarı riski artar. Özellikle hassas cilde sahip olanlar, cildi hassaslaştıran tedavi kullananlar ve lekeli cilt potansiyeline sahip olanlar kışın da güneşten korunmaya özen göstermelidir
 
Cildimiz için kullanmamız gereken ürünler, cilt tipimize göre, mevcut olan hastalıklarımıza göre değişmektedir. Yanlış ürünlerin kullanılması fayda sağlamak yerine hem cildimize zarar verebileceği hem de para kaybına neden olabileceği için, bu tür ürünlerin dermatologlara sorularak kullanılması uygun olacaktır.