Duyurular tüm duyurular

Scarlet S Kliniğimizde
Scarlet S ameliyatsız cilt gençleştirme teknolojilerinde özel tasarlanmış mikro iğneler ile cilt..
Fraksiyonel Erbium: Yag Lazer..
Fraksiyonel Erbium - Yag Lazer artık kliniğimizde.
Türk Dermatoloji Derneği Kamuoyu..
Son zamanlarda, ülkemizde estetik ve güzellik amaçlı tedaviler konusunda yapılan yanlış uygulamalar..
Lazer ile dövme silme artık..
Sizlere daha iyi hizmek vermek için çok çalışıyoruz, lazer ile dövme silme kliniğimizde

Yaz Aylarında Saç Bakımı

Yüzyıllardır saçlar görünümleri ile ilgi toplamakta ve kişilerin sosyal ilişkilerinde önemli rol oynamaktadır. Moda sadece kıyafet, ayakkabı ve takılarda değişiklik yaratmamakta; aynı zamanda saçların renk ve şeklinde de değişiklikler önermektedir. Ayrıca toplumların sosyokültürel yapıları gereği de saçlarda hasara neden olabilecek model ya da işlemler uygulanabilmektedir. İnsanların güzel görünebilmek için yaptıkları bu uygulamalar, saçın fiziksel ve/veya mekanik özelliklerinde geçici veya kalıcı hasarlanmalara neden olmaktadır. 
 
Yaz aylarının gelmesi ile saç sağlığı tehlikeye girmektedir. Sağlıklı ve güzel saçların en büyük düşmanlarından olan ultraviyole ışınlarının yanı sıra, hava kirliliği gibi çevresel faktörler, düzleştirme, boyama gibi dış etkenler de saçların görünümünü bozmaya ve ışıltısını kaybetmesine neden olmaktadır. Havuzlarda bulunan yüksek miktarda klor, güneş ve deniz saçımızın doğal nemini yok eder. Ayrıca yine havuzlarda kullanılan dezenfektanların içinde saçı yıpratan bazı ajanlar bulunur. Deniz suyundaki tuz ve mineraller saçımızı koruyan doğal yağları ortadan kaldırır. Havadaki ağır nem oranı saçtaki bukle ve dalgayı bozar. Sıcak yaz aylarında tatile gidilmezse bile, kentlerde maruz kaldığımız duman ve toz saçınızı olumsuz etkiler. Saçlar hem canlılığını kaybeder hem de yıpranır. Saçlarda fırçalama, fön çekme, tarama gibi mekanik travmalar, ultraviyole ışını ve perma veya boyama ile oluşturulan kimyasal işlemler sonucu bir takım hasarlar meydana gelir. Bütün bu hasarların sonucunda kıl şaftındaki, kılların dış kısmında kiremit şeklinde dizilmiş keratin tabakasında çatlaklar ve düzensizlikler oluşur. Buna bağlı olarak saçlar elektriklenir, kolay şekil alamaz, matlaşır ve kırılır. Genellikle hasarlanmış saçın yüzeyi negatif elektrikle yüklenir. Bunlardan dolayı özellikle yaz mevsiminde saçımıza özen göstermemiz gerekiyor. Denizden veya havuzdan sonra saçımızı yoğun bir şekilde nemlendirip onaran şampuanlarla yıkamalı, mümkünse her gece besleyici serum kullanmalıdır. Saçlarda oluşan bu hasarların düzeltilmesi amacıyla saç kremleri kullanılması önerilmektedir. Saç kremleri ile yeni büyüyen saçların doğal görünümlerinin devam ettirilmesi amaçlanmaktadır. Saç kremleri kılı ince bir şekilde sarar ve kıl yüzeyinde bir takım önemli değişikliklere neden olur. Bu ürünlerin kullanımı ile saçtaki statik elektrik azalır, kuruluk kaybolur, saça parlaklık ve esneklik sağlanır.
 
Nasıl ki cildimize güneş koruyucusu sürmeden , gözlerimize güneş gözlüğü takmadan sokağa adım atmıyorsak saçımız için de aynı özeni göstermek ve önlem almak durumundayız. UV ışınlarına karşı filtre görevi gören bazı krem veya serum formunda saç ürünleri vardır ki bunlar kıl şaftını kaplayarak saçları güneşe karşı korurlar. Bu ürünler UV önleyici olarak bilinirler. Yazın saçlar sık yıkanmamalı, haftada bir ya da en fazla iki kere yıkanmalı, yıkanan saçların mümkün olduğunca havlu ile nemi alınarak oda sıcaklığında kurutulması, kurutma makinesi ve sert tarak kullanılmaması ve saç kremlerinden faydalanılması UV ışınları nedeniyle hassaslaşan saçların daha da yıpranmasını önleyecektir. Bununla birlikte yaz aylarında saç bakımında dışarıdan saça sürülen ürünler tek başına yeterli olmayabilir. Burada devreye beslenme girer. Vücudun ihtiyacı olan protein, demir, Omega-3, çinko, B12  vitaminlerini içeren besinler saç sağlığı için önem taşır. Mevsiminde meyve ve sebze tüketimi saçlarımızın beslenmesine büyük fayda sağlayacaktır. Özellikle A, E vitaminlerinden zengin sebze ve meyvelerin bol bol tüketilmesi saçlarımızın güçlenmesini sağlayacaktır.