Duyurular tüm duyurular

Scarlet S Kliniğimizde
Scarlet S ameliyatsız cilt gençleştirme teknolojilerinde özel tasarlanmış mikro iğneler ile cilt..
Fraksiyonel Erbium: Yag Lazer..
Fraksiyonel Erbium - Yag Lazer artık kliniğimizde.
Türk Dermatoloji Derneği Kamuoyu..
Son zamanlarda, ülkemizde estetik ve güzellik amaçlı tedaviler konusunda yapılan yanlış uygulamalar..
Lazer ile dövme silme artık..
Sizlere daha iyi hizmek vermek için çok çalışıyoruz, lazer ile dövme silme kliniğimizde

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon vücuttaki istenmeyen tüylerin lazer enerjisi kullanılarak kalıcı olarak veya uzun süreli yok edilmesidir. Açık yazılışı "Light Amlification by Stimulated Emmition of Radiation" olan lazer, ışığın tek dalga boyunda düz bir demet halinde iletilmesidir. Saniyenin binde biri düzeyindeki bir atışla cilde uygulanan lazer ışını uygulama yapılan bölgedeki dokuların içinden geçerek sadece bu alandaki kıl köklerindeki melanin pigmenti tarafından emilir. Çevre dokuya zarar vermeden yalnızca kıl kökünde oluşan yüksek ısı ile kıl tahrip edilir.
 
Lazer epilasyonda kullanılan cihazlar;
 
Lazer epilasyon tedavisi ile en etkin sonuçlar açık ten rengi ve koyu renkli kıllara sahip kişilerde alınmakla birlikte gelişen teknoloji ile farklı dalga boylarında lazer cihazları geliştirilerek koyu ten rengine sahip kişilerde de başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Epilasyon amacıyla kullanılan lazer cihazlarının etkin dalga boyları farklı olduğundan dolayı cihaz çeşitliliği ortaya çıkmaktadır. Epilasyonda kullanılan lazer tipleri başlıca alexandrite (755nm), diod (810nm) ve nd-yag (1064nm) lazerlerdir. Sanılanın aksine lazer olmayan yoğun ışık kaynaklı IPL cihazları epilasyon amacıyla kullanılan bir foto epilasyon yöntemidir.
 
Lazer epilasyonda en sık kullanılan ve en başarılı lazer tipleri alexandrite ve diod lazerlerdir. Alexandrite lazerler 755 nm dalga boyuna sahip olup, açık ten rengi ve koyu kıl yapısına sahip bireylerde oldukça etkilidir. Uygulamaları hızlı, pratik ve konforludur. Bununla birlikte çok koyu cilt renginde kullanımı ve bazı vücut bölgelerinde kullanımı için uygun bir lazer tipi değildir. Özellikle yüz bölgesinde kullanılmamalıdır. Yüz bölgesinde kıllarda azalma yerine artış yapabilmektedir. Bunun yanında 810 nm dalga boyuna sahip diod tipi lazerler oldukça güvenlidir, her cilt tipinde hatta koyu esmer tene sahip kişilerde bile rahatlıkla kullanılan lazerlerdir. Diod lazerlerin uygulanması anında hafif batma hissi olması ve kılların bir süre daha geç dökmesi, alexandrite lazerlere göre dezavantajdır. Ancak diod lazerlerin ışını, alexandrite lazerlere göre daha derine inebildiğinden yüz ve boyun bölgelerinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.
 
Lazer epilasyonda cihaz seçimi;
 
Lazer epilasyonda seçici fototermoliz yani ışık ısısıyla seçici tahrip etme yöntemi ile kılı yok ederken çevredeki dokulara zarar vermeyecek şekilde lazer ışını gönderilir. Bundan dolayı güvenli ve etkili bir epilasyon için cilt rengi, kıl rengi, kılın kalınlığı ve yoğunluğu dikkate alınarak cilde gönderilecek enerji değerini ve gönderilme süresini belirlemek büyük önem taşır. Kalıcı epilasyon istenen bölgelerin farklı olması, kişiselsel olarak cilt tipi ve rengindeki farklılıklar, kıl rengi farklılıkları, kıl köklerinin derinliklerinin farklılığı sonuç için değişik cihaz seçimini gerektirmektedir. Hatta aynı bölgedeki komşu kıllar arasındaki farklılıklardan dolayı, o bölgeye birden fazla cihaz veya yöntemle uygulama yapılması başarıyı oldukça arttırmaktadır. Bilimsel literatürde en etkili lazer cihazı diye bir kavram yoktur. Her cihazın yerinde ve gerektiğinde kombine kullanımı en etkili sonuçların elde edilmesini sağlamaktadır. Cilt rengi, kıl yoğunluğu, kıl rengi ve kalınlığına bakılarak uygun lazer cihazı ve doğru enerji tespit edilmelidir. Bu belirleme aşamasında, bir dermatoloji uzmanının karar vermesi çok önemlidir. En az seans sayısı ile en etkili sonucun elde edilmesi bu değerlendirme ile mümkün olabilmektedir. Kliniğimizde kalıcı epilasyonda maksimum başarıya ulaşmak için epilasyonda kullanılan tüm lazer tipleri mevcuttur. Bu sayede kişinin özellikleri belirlendikten sonra en uygun cihaz veya kombinasyon belirlenip uygulamalar yapılmaktadır.
 
Lazer epilasyon ile istenmeyen tüylerdeki başarı;
 
Lazer epilasyon tıbbi bir tedavi yöntemidir. Ciddi bir sağlık kuruluşu diğer tıbbi konularda olduğu gibi lazer epilasyon uygulamalarında garanti vermez. Her bireyde aynı seans sayısı sonucunda aynı şekilde başarı sağlanamayabilir. Ancak ortalama olarak, dozları çok iyi ayarlanmış etkin cihazlarla, uygun lazer tipinin uygun kişi ve bölgelerde kullanılması ile kalıcı epilasyonda bayanlarda başarı %70-90, erkeklerde %60-80 düzeylerindedir. Kalan kıllarda incelip rengi açıldığından tatmin edici sonuçlar sağlanmaktadır.
 
Lazer epilasyon öncesi;
 
Lazer epilasyondan en az bir ay öncesine kadar, kılları kökünden alan ağda, epilatör, cımbız, iple alma işlemleri yapılmamalıdır. Kıllar bu yöntemlerle alınmış ise yüz bölgesinde 2 hafta, vücut bölgesinde 3-4 hafta kılların bir miktar uzaması için beklenilmelidir.
 
Lazer epilasyon yapılacak olan kıllara uygulama öncesi sarartma ve boyama gibi işlemler yapılmamalıdır.
 
Ciltte soyucu etkisi olan ürünler (peeling) 1 hafta önce bırakılmalıdır.
 
Uygulamadan 1-2 gün önce tüylerin traş edilerek kısaltılması gerekmektedir.
 
Lazer epilasyon öncesinde kullanılan ilaçlar ve özellikle deri hastalıkları olmak üzere bilinen tüm hastalıklar doktora bildirilmelidir.
 
Lazer epilasyon uygulanmaması gereken durumlar;
 
Lazer tedavisi her yaş ve her cinsten herkese rahatlıkla uygulanabilmektedir. Bununla birlikte fototerapi, PUVA, UVB gibi ışık tedavileri alan hastalara, cilt kanseri öyküsü olan kişilere, gebelere, ışığa duyarlandırıcı ilaç kullanan hastalara, Roaccutane gibi akne ilacı kullanan hastalara lazer epilasyon yapılmaması gerektiğine dair yayınlar mevcuttur.
 
Lazer epilasyon için yapılan hazırlıklar;
 
Lazer epilasyon işleminden önce uygun bir temizleyici ile bölge deodorant ve diğer kozmetiklerden temizlenir. Bölgedeki kıllar tıraş makinesi ile kısaltılır. Kişi kısaltma işlemini 2 gün önceden kendisi de gerçekleştirebilir. Lazer epilasyon seansında ağrı genelde çok azdır. Fakat çok ağrı duyan kişilerde işlemden 1 saat önce lokal anestezik krem uygulaması yapılabilir.
 
Lazerle epilasyon uygulaması;
 
Lazer cihazında üretilen lazer ışınları, bir el aleti ile cilde uygulanır. 15 mm çapındaki bir alan, her seferinde tek tek atışlarla taranır. Lazer epilasyon işlemini yapan ve yaptıran kişiler, işlem sırasında mutlaka koruyucu gözlük takmalıdır. Cilde uygulanan ışınlar kılın yapısında bulunan ve siyah rengi veren melanin ismindeki boya maddesi tarafından tutulur. Tutulan ışık
 
enerjisi, kılda ısı enerjisine dönüşür. Kıl köküne iletilen ısı, milisaniyelik bir sürede kıl kökünü tahrip eder. Bu anda hafif bir iğne batmasına benzer bir his duyulur, kıl köklerinde şişme ve kızarıklık gözlenir. Bu belirtiler kılların etkilendiğini gösterir. İşlem sırasında cihaz yoluyla sağlanan hava ve kontakt soğutma sayesinde cilt korunur, acı ve yan etkiler azaltılır. Soğutma esnasında bile kızarıklığın ve ödemin geçtiği gözlenir.
 
Lazer epilasyon sonrası;
 
Lazer epilasyon sonrası, 15–20 dakika kadar aralıklarla uygulanan bölgeyi buz uygulaması ya da hava ile soğutmak cildi rahatlatır, kızarıklık ve şişlikleri azaltır ya da tamamen kaybeder. İşlem sonrası bölgeyi nemlendiricilerle nemlendirmek, yine cildin toparlanmasını sağlar. Lazer epilasyon sonrasında ilk 24 saat çok sıcak su uygulanmamalıdır. Epilasyonun uygulandığı bölgeyi terletici ağır sporlar yapılmamalıdır. Ter lazer epilasyon uygulanmış bölgede tahrişe neden olabilir. Uygulama sonrası 15 gün boyunca bronzlaşmak amacı ile güneşlenmemeli ve solaryuma girilmemelidir. Lazer epilasyon, cildin yüz gibi açıkta kalan bölgelerine uygulanmışsa sonraki seansa kadar güneşli havalarda güneş koruyucu kullanılmalıdır.
 
Lazer epilasyon kaç seans uygulanır?
 
Lazer epilasyonun ortalama 6 seans uygulanması başarılı bir sonuç sağlar. Yüz bölgesi ve hormonal nedenli tüylenmelerde seans sayısı ortalama 10 olur. Seans aralıkları vücut bölgelerinde ortalama 2 ay, yüzde ise 1 aydır.
 
Lazer uygulaması fiyatları nasıldır?
 
Uygulanan bölgenin genişliğine göre değiştiğinden, ancak karşılıklı görüşme ile saptanabilmektedir. Ancak kliniğimiz son teknolojik olanakların yanında ekonomik çözümler sunmaktadır. Kliniğimizde ön görüşmeler ücretsizdir.