Duyurular tüm duyurular

Scarlet S Kliniğimizde
Scarlet S ameliyatsız cilt gençleştirme teknolojilerinde özel tasarlanmış mikro iğneler ile cilt..
Fraksiyonel Erbium: Yag Lazer..
Fraksiyonel Erbium - Yag Lazer artık kliniğimizde.
Türk Dermatoloji Derneği Kamuoyu..
Son zamanlarda, ülkemizde estetik ve güzellik amaçlı tedaviler konusunda yapılan yanlış uygulamalar..
Lazer ile dövme silme artık..
Sizlere daha iyi hizmek vermek için çok çalışıyoruz, lazer ile dövme silme kliniğimizde

Selülit Nedir?

 

Tıpta "lipodistrofi" olarak da isimlendirilen sellülit, vücudumuzun belli bölgelerinin yağ birikmesi sonucunda "portakal kabuğu" görünümü alması durumudur. 
 
Erkeklerde nadir görülen bu durum, kadınların hemen hepsinde vardır ve ciddi kaygılara neden olur. Her yıl bu sorunun çözümü için büyük paralar harcanır. Bu harcamaların bazıları bilimsel olarak etkisi bile gösterilmemiş ürünlere yapılır ve hiçbir sonuç alınamaz. 
 
Selülit ilk bakışta yalnızca kozmetik bir sorun gibi görünsede ileri durumlarda tibbi ve psikolojik boyutta eklenir. Çoğu kadın her yıl bahar döneminde sellülitten kurtulma kararı alarak mücadeleye başlar yeni yöntemler ve ürünler dener. Kısa süreli düzelmeler sağlanır. Bazen de sellülit hızla eski haline döner. Bu zamanla mutsuzluğa ve ümitsizliğe neden olur. 
 
Selulit şişmanlık yani "obezite"den farklıdır. Obezitede yalnızca yağ dokuda artış vardır. Sellülitte ise yağ doku ve dolaşımda yapısal bozukluklar eşlik eder. Bu nedenle yalnızca kilo vermek problemi çözmeye yetmez. 
 
Sellilitte önce yağ birikimi olur. Zamanla biriken yağlar damarları sıkıştırarak dolaşımı bozar. Bu bölgede sıvı birikimi olur, dokular beslenemez ve yapıları bozulur. Zaman içinde kısır döngü başlar. Dolaşım günden güne bozulur. Sıvı birikimi ve yağ toplanması artar. 
 
Zaman içinde şekil bozuklukları ve deformasyonlar olur. Estetik bir problem olmaktan çıkar ve tıbbi bir sorun haline gelir. Sellülit ve obezite zamanla duruş bozuklukları, varis, çabuk yorulma, sırt bel ağrıları, ciltte sarkma ve çatlamalara neden olur. 
 
Sellulit sıklıkla karın, kalça, kol ve bacak bölgesinde görülür. Dokulardaki yağ birikimi zamanla lenfatik dolaşım ve beslenme bozukluklarına, su tutulmasına ve deformasyonlara neden olur. 
 
Sellülitte Tanı
Sellüliti tanımak oldukça kolaydır. Erken dönem sellülitler dışardan bakıldığında görülmez cilt sıkıştırıldığında yumrular oluşur. Bu dönemde tedavi daha kolaydır. Basit önlemlerle sorun çözülür.
 
Daha ileri durumlarda ise karın, kalça, kol ve bacak bölgelerinde cilt düzensiz ve portakal kabuğu görünümündedir. Başlangıçta yumuşakken zamanla daha sert ve nodüler hal alır, tedavisi zorlaşır. 
 
Bu nedenle sellulit tanısı son derede kolaydır. Gözle görülerek veya elle sıkıldığı zaman ciltte oluşan yumruların görülmesi ile tanı rahatlıkla konulabilir.
 
Sellülit Nedenleri
-Kalıtım (genetik yatkınlık), beslenme alışkanlıkları (alkol, kahve, sigara), gebelik, postür bozuklukları, dolaşım bozuklukları, kabızlık (konstipasyon), hormonal faktörler ve ilaçlar sellüliti arttırabilir. 
 
-Ayrıca hareketsiz bir hayat sürüyorsanız, yada dönem dönem spora başlayıp kısa sure sonra bırakıyorsanız sellülitsiz bir hayat düşünmek sizin için zordur.
 
-Ayrıca postür bozuklukları, kan ve lenf dolaşımı ile ilgili hastalıklar, sellüliti başlatabilir veya arttırabilir. 
 
-Lezyonlar, başlangıçta yumuşakken zamanla daha sert ve nodüler hal alarak tedavisi zorlaşır. 
 
-Sellülit ve obezite zamanla duruş bozuklukları, varis, çabuk yorulma, sırt bel ağrıları, ciltte sarkma ve çatlamalara neden olur.
 
Kliniğimizde AWT ile selülit , bölgesel zayıflama ve yüz sarkması tedavisi yapılmaktadır.